סקר הביטחון של ישראל 

סקר הביטחון האישי – יחס הציבור לאבטחה:

סקר הביטחון האישי – יחס הציבור לאבטחה הוזמן ביוזמת וועדת ההיגוי של כנס האבטחה של ישראל וחטיבת האבטחה של משטרת ישראל.

את שאלון הסקר תגבש וועדה בראשותם של פרופ' שלמה שפירא, ראש החוג למדע במדינה באוניברסיטת בר אילן ופרופ' (תנ"צ בדימוס) דני גמשי מומחה לתחום הביטחון האישי, יחד עם צוות דוקטורנטים מהיחידה לחקר הביטחון ובכירים בעולם האבטחה האזרחי.

 

מטרת הסקר:

מטרת הסקר הינה לקבל תמונה מהימנה על יחסה של האוכלוסייה למערך האבטחה האזרחי ועמדתו בנושא האזרח החמוש כחלק ממערך האבטחה והביטחון האישי בפרט.  

הסקר אמור לשמש את חטיבת האבטחה של משטרת ישראל ככלי עבודה לגיבוש מדיניות המבוססת על מידע זה ותאפשר ניתוח מגמות בציבור הישראלי.

הסקר יערך מדי שנה ויאפשר מעקב אחר שינויים והצבעה על מגמות, זאת ללא תלות בשינויים ברמות הדיווח של הציבור. בנוסף, ניתן יהיה לבחון שינויים אלה בהתייחס לאוכלוסיות שונות בישראל, לגילאים, למגדר ולפיזור הגיאוגרפי.

בסקר נבדקה תחושת הביטחון האישי של האזרחים בבואם למקומות בילוי, מרכזי מסחר, תיירות ומלונאות, תחבורה יבשתית ואווירית ועוד. הסקר עוסק בתפיסת הציבור את מערכי האבטחה הממלכתיים והאזרחיים ויחסו לדרישות האבטחה במקומות אלו. דגש מיוחד ניתן לנושא הנשק האזרחי כחלק וכמרכיב בתפיסת האבטחה הכוללת בייחוד לאור מעורבותם של אזרחים באירועי הטרור של סוף 2015. 

 

נתונים מסקר הביטחון האישי: מחצית מהציבור חש כיום פחות בטוח עקב גל הטרור

 

מסקר הביטחון האישי שהוזמן על ידי מארגני כנס האבטחה של ישראל (ISC) עולה כי 53% מהנסקרים חשים כיום פחות בטוחים בהשוואה למצב לפני שנתיים-שלוש. פיני שיף, מנכ"ל הארגון הארצי של חברות האבטחה: "לא ניתן לצפות מהציבור בישראל לתגובה אדישה כאשר רמת הסיכון לאזרח במרחב הציבורי עלתה באופן משמעותי"

 

 

לקראת כנס האבטחה של ישראל (ISC), בו יישאו דברים גם השר לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה, והשר לשעבר דן מרידור, הזמינו מארגני הכנס ונותני החסות סקר מיוחד שבחן בעיקר את יחסו של הציבור הרחב לנושאי האבטחה. הסקר נערך על ידי מכון הסקרים סמית בהנהלת רפי סמית.

 

מהסקר עולה כי נכון להיום קרוב למחצית (45%) מכלל הציבור חושש להיפגע מפיגוע טרור, במיוחד באזור ירושלים וביהודה ושומרון. 53% ממשתפי הסקר מרגישים כיום פחות בטוחים בהשוואה למצב שלפני שנתיים-שלוש ו–51% חושבים שהמצב הביטחוני חמור יותר בהשוואה לאינתיפאדה השנייה, כאשר רק 25% ציינו כי לדעתם המצב "פחות חמור".

 

קרוב למחצית מכלל הציבור (45%) ציינו כי בחודשים האחרונים, ערכו שינויים באורח החיים הרגיל שלהם, בעוד ש-56% ציינו שנמנעו מנסיעה בתחבורה הציבורית ו/או כניסה למקומות הומי קהל. 38% ציינו שנמנעו מספר פעמים.

 

גל הטרור הנוכחי המאופיין בעיקר בטרור יחידים ובעיקר נושאי נשק קר, הביא למצב שבו הציבור חושש להיפגע בעיקר מתופעת הסכינאות (70%), השני בחומרתו, מירי במקום ציבורי (45%)  ומפיגוע דריסה (43%). בממצאי הסקר יקוים דיון נרחב במהלך כנס האבטחה של ישראל (ISC) שיערך ב-12 באפריל בהיכל התרבות שביד בנימין.

 

 

רפי סמית, עורך הסקר מציין כי מניתוח הממצאים עולה כי "בירושלים וביו"ש חוששים יותר מפיגועי דריסה וירי. בדרום קיים חשש יתר מירי רקטות/טילים".

 

המקומות בהם הציבור מרגיש פחות בטוח: ברחוב, במרחב הציבורי, ובתחבורה הציבורית.

 

מרבית הציבור סומך על המאבטחים

 

הסקר בחן גם מה מידת יחסו של הציבור אל המאבטחים אשר הצליחו במקרים רבים לנטרל מחבלים בזכות תושייה רבה וקור רוח. 60% מהציבור ציין שמאבטח מיומן יכול להגן מפני תקיפה אלימה ו–78% ציינו שמאבטח חמוש  תורם לתחושת הביטחון האישי שלהם. הציבור מייחס חשיבות רבה למיומנויות הירי ויכולת הנטרול על ידי אנשי האבטחה (70%).

 

ממצאי הסקר מעלים עוד שהציבור הרחב רואה במחבלים, הנושאים עימם נשק קר, איום ממשי. 67% מהנשאלים סבורים כי תגובות כוחות הביטחון כלפי מחבלים אלו הינן בגדר פעולה נחוצה המונעת הרחבת האיום ופגיעה בחפים מפשע.

 

על רקע הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, 48% מהציבור סבורים כי יש לבטל את כתבי האישום כנגד המעורבים בהרג של האזרח הזר. הציבור מייחס לכך תגובה ספונטנית אשר הייתה כורח הנסיבות באותו אירוע. עוד עולה מהסקר כי קיים צורך לקיים הסברה לציבור בדבר מגבלות השימוש בכוח, וכי 52% טוענים שיש לאפשר למערכת החוק לחקור את האירוע וכן להחמיר במיוחד עם אזרחים אשר לוקחים את החוק לידיהם.

 

69% חושבים שאזרח שנושא נשק במקום ציבורי תורם במידה רבה לתחושת הביטחון האישי. 38% מסכימים לדעה כי בגלל המצב הביטחוני חובה לכל אזרח להצטייד בנשק אישי, כאשר 22%  ציינו שעקב המצב הביטחוני קנו אמצעי הגנה לעצמם או לבן משפחתם (בולט יותר בקרב צעירים).

סקר הביטחון של ישראל יוצג בכנס האבטחה של ישראל 2019.